Kłopot z nju.mobile? Kupujesz kartę, musisz podać PESEL i nr dowodu

wat, artkie
30.04.2013 , aktualizacja: 30.04.2013 12:58
A A A
Strona internetowa nju.mobile

Strona internetowa nju.mobile

Kupując starter na kartę w nju.mobile, klienci muszą podać swoje dane wrażliwe, jak PESEL i nr dowodu osobistego. - Jak będę szedł po bułki do sklepu, to też muszę je podawać? - pyta jeden z oburzonych czytelników.
Pan Piotr postanowił skorzystać z oferty nowej marki telefonii komórkowej i wszedł na stronę internetową sieci. Tam spotkało go zaskoczenie. "Przy zamówieniu karty bez umowy każą sobie podawać numery PESEL i dowodu osobistego, których nie wolno im zbierać, jeśli klient chce kupić kartę w trybie prepaid, a nie chce jej rejestrować" - pisze pan Piotr.

Co więcej - podanie tych danych wrażliwych jest obowiązkowe. Bez tego karty w nju.mobile się nie kupi. "Pomyślmy, co by było, jakby pani, sprzedając nam w sklepie chleb, zażądała podania PESEL i numeru dowodu, bo inaczej chleba nie sprzeda? Ładny start nowej sieci, nie ma co...". - komentuje nasz czytelnik.

Orange, do którego należy sieć nju.mobile zaznacza jednak, że w kioskach ruchu czy na stacjach benzynowych nie jest konieczne podawanie tych danych. - W przypadku sprzedaży kart online, ma to na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi oszustwami oraz ułatwia dostarczanie i weryfikację odbiorcy startera, kiedy jest on wysyłany za pośrednictwem kuriera - wyjaśnia Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.

Zapytaliśmy o sprawę Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dr. Wojciecha Wiewiórowskiego. - W około połowie krajów Europy jest to wymaganie prawne - mówi Wiewiórowski serwisowi Wyborcza.biz. - W Polsce takiego wymogu nie ma. Powiedziałbym więc, że nie jest to działanie niezbędne w Polsce, ale jeśli firma nju.mobile działa na rynku szerszym niż Polska, może być zmuszona do stosowania takiego rozwiązania. Zresztą na rynku konkurencyjnym takie działanie jest dozwolone. Zawsze klient może pójść do konkurencji.

Nju.mobile to nowa marka telefonii komórkowej należąca do Orange. W czwartek poznaliśmy jej cennik: 29 zł miesięcznie za nielimitowane rozmowy. Klient może jednak zapłacić mniej. Jeśli nie wydzwoni 29 zł przy stawce 19 gr za minutę, zapłaci mniej, ale co najmniej 9 zł. Oprócz połączeń telefonicznych może też dokupić nielimitowane SMS-y za 9 zł miesięcznie oraz internet za 19 zł miesięcznie.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 1
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • wrcr

  Oceniono 22 razy 10

  Przecież to Orange. Ktoś się spodziewał czegoś innego po żabojadach?

 • carampuc

  Oceniono 6 razy 6

  Zwracam uwagę, że formularz, przy pomocy którego firma prosi o podanie danych NIE JEST ZABEZPIECZONY! Nie ma ssl itp. Co oznacza, że łatwo stracić kontrolę nad tym, do czego nasz Pesel i nr dowodu mogą być użyte.

 • beatrix_1986

  Oceniono 8 razy 4

  Weszłam z odsyłacza zatytułowanego, że nju mobile ma być poważną konkurencją dla Play. Czytam i czytam, i zachodzę w głowę kto to kalkulował, mi się osobiście bardziej opłaci Play. W dodatku internet za 19zł o.O a sama nazwa aż razi w oczy.

 • tomesio

  Oceniono 5 razy 3

  "ma to na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi oszustwami oraz ułatwia dostarczanie i weryfikację odbiorcy startera, kiedy jest on wysyłany za pośrednictwem kuriera"

  Kolejna wierutna bzdura. Od kiedy PESEL służy do weryfikowania adresu?

 • souriceau

  Oceniono 25 razy 1

  A ja jestem za! Powinno tak być z każdą kartą, z każdej sieci. Każdy powinien odpowiadać za swój numer telefonu. I skończyłby się problem z telefonami o podłożonej bombie w szpitalu, i z fałszywymi złośliwymi zgłoszeniami do służb (straż pożarna, policja, pogotowie). I wiem doskonale, o czym mówię, bo akurat mam te przyjemność pracy w "służbach" akurat przy telefonach alarmowych (m.in. 112) i z tymi "żartownisiami" jest naprawde wiele klopotu i są praktycznie bezkarni.

 • marikal1

  Oceniono 7 razy -3

  "...klienci muszą podać swoje dane wrażliwe, jak PESEL i nr dowodu osobistego...". PESEL i nr dowodu osobistego nie są danymi wrażliwymi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje