Cisowianka niskosodowa, ale bardziej sodowa niż inne wody. Dlaczego?

Jakub Wątor
03.12.2013 , aktualizacja: 03.12.2013 14:11
A A A
Cisowianka niskosodowa, zawartość sodu - 11 mg/l

Cisowianka niskosodowa, zawartość sodu - 11 mg/l (Fot.Jakub Wątor)

Cisowianka chwali się na etykietach niską zawartością sodu. Jak zauważył jeden z internautów, w rzeczywistości jest ona wyższa niż w swej zwykłej odmianie. Sprawdziliśmy inne wody - też mają mniej sodu niż Cisowianka niskosodowa.
Różnicę w składzie wód zauważył jeden z użytkowników serwisu Wykop. Porównał Cisowiankę z Cisowianką Niskosodową i doszedł do zaskakujących wniosków.

Ta druga ma bowiem więcej sodu (11 mg/l):niż pierwsza (9,6 mg/l):Co się stało? Zwykła Cisowianka też była niskosodowa, ale przedstawiano to trochę innymi słowami. Tłumaczy Edyta Bilska, marketing manager w Polskich Zdrojach, które są właścicielem Cisowianki: - Po zmianie grafiki etykiet wyciągnęliśmy oznaczenie "niskosodowa" na front etykiety, ponieważ jest to istotna z punktu widzenia konsumentów informacja (jak podają lekarze i dietetycy, należy zwracać uwagę na ilość soli spożywanej w codziennej diecie). Do tej pory to oznaczenie było na boku etykiety w postaci zdania: "woda odpowiednia dla diety ubogiej w sód".

A jak jest w innych wodach?

Sprawdziliśmy, czy Cisowianka swoją niską zawartością sodu wyróżnia się na sklepowych półkach i czy wyciągnięty na front etykiety przymiotnik tej wodzie się należy. Co ciekawe, konkurencja może się pochwalić jeszcze niższą zawartością sodu.

Oto etykieta Nałęczowianki. Zawartość sodu - 10 mg/l:A to z kolei woda Żywiec Zdrój. Sód - 9,65 mg/l:Większość to niskosodowe

Nie znaczy to jednak, że cisowianka oszukuje. Po prostu producenci tej wody wykorzystali okazję i reklamują się jako woda niskosodowa. Inni producenci nie wyczuli okazji. - Cisowianka była i jest wodą niskosodową, ponieważ zawiera mniej niż 20 mg/l sodu. Skład mineralny wody pochodzącej z naturalnych złóż podziemnych podlega niewielkim procentowym wahaniom, co jest regularnie sprawdzane i o czym są informowani konsumenci poprzez aktualizację zapisów na etykietach wód - mówi Edyta Bilska z Polskich Zdrojów.

I ma rację. Wody niskosodowe to te zalecane przez lekarzy i dietetyków w diecie niskosodowej. A oni jako górną granicę przyjmują właśnie 20 mg/l.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (15)
Zaloguj się
 • zbirone

  Oceniono 19 razy 9

  Nawet 100-50 mg sodu na 1 litr to dla osoby zdrowej (nie żywiącej się produktami przetworzonymi) malutka ilość, bo dzienne spożycie sodu nie powinno przekraczać 6000 mg.

  Natomiast co do popularnych, reklamowanych wód - są niewiele lepsze od kranówki, bo większość ma bardzo mało magnezu, mało wapnia, do tego większość ma poniżej 600 mg wodorowęglanów czyli te wody zakwaszają organizm. Zamiast pić Cisowianki i Nałęczowianki lepiej sięgnąć np. po Muszynianke.

 • m.godwin

  Oceniono 7 razy 7

  Taka woda niskosodowa słabiej uderza do głowy?

 • rabarbarella

  Oceniono 4 razy 4

  Tania i dobra woda jak cisowianka jest solą w oku konkurencji . Ujęcie jest daleko od siiedzib ludzkich nawet w ładnej okolicy w przeciwienstwie do Nałęczowianki. Szacunek dla właścicieli choćby za to że nie poddali sie gdy im urzedasy postawiły zakaz wjazdu ciężarówek na lokalnej drodze na życzenie konkurencji jak wróble ćwierkały.

 • xelene

  Oceniono 9 razy 3

  po wpadce naleczowianki z falszowaniem etykiet , tak bylo cos takiego , tylkoi idiota wierzy co naleczowianka wypisuje na swoich etykietach.Jak widac GW wierzy.

 • wazuk

  Oceniono 31 razy -5

  Producenci wód robią nam "wodę z mózgu". Na szczęście jest portal: www.wodadlazdrowia.pl/pl
  pod patronatem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza. Warto poczytać.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 23 razy -7

  Żywiec sodu ma prawie 10mg/dm3... czyli 4,35%

  Cisowianka ma 11mg/dm3.... czyli 1,48%

  Muszynianka 63mg/dm3.... czyli 3,43%

  Czyli co prawda wypijając litr wychylamy tyle samo sodu albo i więcej... jednak to zupełnie inne typy wód...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje