Stawka VAT w gastronomii

Tomasz Krywan, doradca podatkowy
02.07.2009 , aktualizacja: 10.09.2009 18:24
A A A Drukuj
Rozliczana przeze mnie firma jest czynnym podatnikiem VAT. W najbliższej przyszłości chce otworzyć pizzerię. Zakupi również kasę fiskalną. Jakie stawki VAT obowiązują w małej gastronomii? Chodzi tutaj o następujące towary: pizza, zapiekanki, hamburgery, frytki, soki, kawa, desery lodowe.
Stawka VAT obowiązująca w gastronomii to, co do zasady, 7%. Dotyczy ona większości wymienionych w Pani pytaniu produktów.

Sprzedaż posiłków i napoi w pizzerii (czy w jakimkolwiek innymi punkcie gastronomicznym) stanowi świadczenie usług gastronomicznych (PKWiU 55.3) Usługi te opodatkowane są, co do zasady, według obniżonej stawki 7% (§ 6 ust. 1 w zw. z poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, Dz.U. nr 212, poz. 1336).

Stawka ta nie dotyczy jednak:

sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnić pragnę, że sprzedaż w otwieranej pizzerii:

pizz - opodatkowana będzie stawką 7%,

zapiekanek - opodatkowana będzie stawką 7%,

hamburgerów - opodatkowana będzie stawką 7%,

frytek - opodatkowana będzie stawką 7%,

soków - opodatkowana będzie stawką 7% (dotyczy to również sprzedaży soków w butelkach, tj. sprzedaży soków w stanie nieprzetworzonym; spowodowane jest to tym, że soki stanowią towary opodatkowane obniżoną stawką 7%),

kawy - opodatkowana będzie stawką 22%,

deserów lodowych - opodatkowana będzie stawką 7%.

Podstawa prawna:

- § 6 ust. 1 w zw. z poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1336).

Odpowiedź udzielona: 1 lipca 2009 r.

Źródło: PortalFK.pl

Bądź na bieżąco, codziennie, za darmo i o stałej porze -

czytaj nasz newsletter!

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX