Telewizory OLED już w sklepach. Wklęsły ekran odmieni rynek?

ml
02.12.2013 , aktualizacja: 02.12.2013 13:51
A A A Drukuj
Europejska premiera TV OLED firmy LG. Gemma Sanderson, top modelka z Australii oraz mistrz F1 Sebastian Vettel.
Za nimi bohater wieczoru - telewizor LG 55EM9600

Europejska premiera TV OLED firmy LG. Gemma Sanderson, top modelka z Australii oraz mistrz F1 Sebastian Vettel. Za nimi bohater wieczoru - telewizor LG 55EM9600 (Fot. Artur Włodarski)

- Producenci telewizorów prześcigają się w pomysłach, by zdobyć jak największy kawałek kurczącego się rynku. W Polsce w tym tygodniu pojawią się odbiorniki z wklęsłym ekranem - informuje "Rzeczpospolita"
LG rozpocznie u nas sprzedaż pierwszego telewizora w technologii OLED z zakrzywionym ekranem. - Zakrzywiony, a właściwie wklęsły, a nie wypukły jak kiedyś w kineskopach ekran daje nieporównywalną z innymi telewizorami głębię obrazu. Dodatkowo umożliwia oglądanie z większego kąta, bez zniekształcenia obrazu - mówi Zbigniew Zduleczny, dyrektor sprzedaży w LG Electronics.

Takie rozwiązanie może stać się wkrótce standardem. Podobny produkt do swojej oferty wprowadza Samsung, a w przyszłym roku ma pojawić się również zakrzywiony telewizor od Apple. Nad zakrzywionymi ekranami pracują też najwięksi producenci smartfonów.

Zakrzywiony ekran pojawi się w sieciach Media Markt i Saturn. 55-calowy odbiornik będzie jednak kosztować około 40 tys.

LG zbroi się w Polsce

Koreańczycy mają w Polsce dwie fabryki - jedną pod Wrocławiem, a drugą w Mławie. To właśnie w tej drugiej fabryce będą powstawały telewizory OLED - LG chce w przyszłym roku rozbudować zakład, inwestując w niego dodatkowo 50 mln dol.



Jednocześnie firma zapowiada koniec produkcji telewizorów plazmowych - według nieoficjalnych zapowiedzi ostatni telewizor plazmowy tej firmy zjedzie z taśmy produkcyjnej w grudniu 2014 roku.

Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda fabryka w Mławie od kuchni

Jak wybierać telewizor i kiedy jest najtańszy?

Kiedy najlepiej kupować telewizor? Eksperci są zgodni: najlepiej kupować zeszłoroczny model telewizora w lutym albo w marcu (nowe modele wchodzą na rynek zwykle w kwietniu/maju). Najwyższe przeceny dotyczą telewizorów ze średniej półki - kupując taki telewizor w dobrym momencie, jego cena może spaść nawet o 30 proc.

Ceny telewizorów OLED spadną najpewniej jeszcze mocniej - obecnie jest to rynkowa nowość, stąd wysoka cena, sięgająca nawet 40 tys. zł. Stanie się to jednak najwcześniej za rok, kiedy na rynku mocno promowane będą telewizory z jeszcze bardziej nowoczesną technologią, czyli 4K.

Więcej o tym, kiedy najlepiej kupić telewizor i na co zwracać uwagę, przeczytasz w naszym tekście tutaj.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Bądź na bieżąco, codziennie, za darmo i o stałej porze -

czytaj nasz newsletter!

  • 9
  • 15
Komentarze (69)
Zaloguj się
  • Oceniono 123 razy 113

    telewizory może i fajne, ale programy TV za to co raz gorsze. Im wiecej programów telewizyjnych, tym większa chała, łącznie z szatkowanymi gęsto przez infantylnie idiotyczne reklamy, programami przyrodniczymi, naukowymi czy nawet meczami.
    Zastanawiam się, czy producenci tych programów, nie powinni płacić odbiorcom, ich śmiechu wartych reklam, porządnych premii i odszkodowań, za zmuszanie widzów do oglądania ich mizernych wypocin. Osobiście, gdy zaczynają się reklamy, to idę sobie w tym czasie do kuchni zrobić sobie kanapki, albo idę do kibla. Przecież to jest żałosne i obrażające inteligencję, nawet nie orła intelektu, to co oni puszczają i chcą żeby ludzie to oglądali.

  • Oceniono 71 razy 63

    Ciekawe tylko kiedy standardowa rozdzielczość nadawania kanałów będzie chociaż 720p lub 1080p (i). Mam na myśli kiedy wszystkie stacje będą używały takiej rozdzielczości jako standard. Jak narazie 576i króluje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX