Od 2014 roku wyższy abonament radiowo-telewizyjny

ms, PAP
21.05.2013 , aktualizacja: 21.05.2013 12:24
A A A Drukuj
Telewizja Polska, TVP

Telewizja Polska, TVP (Wyborcza.biz)

Od 1 stycznia 2014 r. użytkownicy odbiorników radiowych zapłacą 5,90 zł miesięcznie. Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wyniesie 19,30 zł miesięcznie - podała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Oznacza to, że w przyszłym roku za użytkowanie nadajnika radiowego abonenci zapłacą miesięcznie o 25 gr więcej, a o 65 gr więcej za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W komunikacie KRRiT przypomniała, że przy opłacaniu abonamentu za okres dłuższy niż jeden miesiąc przysługują ulgi w opłatach. Opłatę abonamentową należy wnieść do 25 dnia każdego miesiąca. Opłaty na poczet 2014 r., według nowych stawek, można będzie wnosić już od 30 maja br.

Do końca 2013 r. obowiązują stawki 5,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 18,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

Abonament do likwidacji? Dworak: Potrzebne zmiany

W zeszłym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrosły po raz pierwszy od prawie dekady. Zgodnie ze sprawozdaniem Krajowej Rady za 2012 r. opłaty wyniosły 550 mln zł i były wyższe o 80 mln zł od opłat w 2011 r. W ocenie KRRiT wzrost wpływów był zasługą poprawy ściągalności zaległości przez Pocztę Polską, organ uprawniony do poboru.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka ten sposób zbierania opłaty audiowizualnej jest już anachroniczny i dożywa swoich dni. - Może będzie skuteczny przez rok albo przez dwa - mówił w poniedziałek w radiowej Trójce. Jak przekonywał przewodniczący, ten czas powinien zostać wykorzystany do opracowania nowego aktu prawnego, w którym znalazłby się nowy system finansowania mediów publicznych.

W opinii Dworaka wielką groźbą dla mediów publicznych byłoby odłożenie prac z uwagi na rozpoczynający się okres przedwyborczy i powrót do nich za trzy lata.

- Wiem, że pewne prace zostały podjęte w Ministerstwie Kultury. Krajowa Rada i nasi eksperci biorą udział w tych pracach. Mam nadzieję, że za tym pójdą nie tylko prace eksperckie, ale również decyzje polityczne - mówił przewodniczący KRRiT.

Dworak przypomniał, że abonament płaci zaledwie 8 proc. słuchaczy i widzów. - Nie istnieją skuteczne środki kontroli dla osób, które nie zarejestrowały odbiorników. To jest ta zasada, która nie powinna już obowiązywać, bo nikt nie będzie przecież rejestrować telefonu komórkowego, a to też jest odbiornik - mówił.

- Można ściągać należności od osób zidentyfikowanych, ale to jest bardziej niesprawiedliwe, bo jest skuteczne wobec tych, którzy zachowali się przyzwoicie i kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy i telewizyjny - uznał Dworak.Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Bądź na bieżąco, codziennie, za darmo i o stałej porze -

czytaj nasz newsletter!

 • 4
 • 35

Komentarze (57)

Zaloguj się
 • Oceniono 342 razy 316

  Chwileczkę. Czy chodzi o ten sam abonament, którego likwidację obiecywał nigdy nie oszukujący, prawdomówny i posiadający większość konstytucyjną premier Donald Tusk??

  'Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia" - Słowa premiera Donalda Tuska na konferencji prasowej. Kwiecień 2008 roku.

  Szanowny pełnomocniku Józefa Bąka. Wyjaśnij mi teraz po pieciu latach od wypowiedzenia tych słów przez pana premiera czy nazwanie go oszustem bedzie zniesławieniem czy jedynie stwierdzeniem faktu.

 • Oceniono 219 razy 197

  Dworak, a weźcie i zakodujcie tą swoją pieprzoną telewizję i pobierajcie opłaty od tych,którzy to wasze gowno oglądają. Możecie mi skoczyć, nie płaciłem,nie płacę i nie będę płacił na ten wasz burdel i gaże gwiazdorów pokroju Kłaśki, Lisowej i innych bladzi.
  A Chyży Rój okazał się być zwykłym oszustem.

 • Oceniono 132 razy 122

  Dworak, nie ściemniaj, że wam brakuje kasy. Teleprostytutka Richardson i jej kochaś Zamachowski dostali ostatnio po 25 tysięcy za kilkanaście godzin pracy w miesiącu przy prowadzeniu jakiejś idiotycznej telewizji śniadaniowej.

  Niektórzy dziennikarze, również z GW, lamentują ostatnio, dlaczego Tuskowi tak spada. Tu mają jedną z odpowiedzi.

 • Oceniono 74 razy 68

  czyli nie płacąc oszczędzam ekstra 12 złotych rocznie? 1 czteropak wypije za free

  a swoją drogą jak to trzeba płacić abonament, a w telewizji reklamują że nowe kanały cyfrowe mogę oglądać za darmo?

  oczywiście w domu nie mam telewizora. oglądałem tę reklamę u babci :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX