Gazeta.pl > Zakupy

Nie opłaca się kupować produktów w dużych opakowaniach. Kantowanie konsumenta czy wolny rynek?

powrót do artykułu
mapi
09.11.2012 10:51 , aktualizacja 09.11.2012 13:41
Butelka 0,7 l w przeliczeniu na litr jest droższa o prawie 6 zł od tej półlitrowej - kosztuje 28,99 zł

fot. Wyborcza.biz

Butelka 0,7 l w przeliczeniu na litr jest droższa o prawie 6 zł od tej półlitrowej - kosztuje 28,99 zł
  • 250-gramowe opakowanie Tchibo Family kosztuje 6,59 zł (26,36 zł za kilogram) - miniatura
  • W przeliczeniu na kilogram paczka 'familijna' 500 gram to wydatek rzędu 14,99 zł (29,98 zł za kilogram). - miniatura
  • 250-gramowe opakowanie Tchibo Exclusive kosztuje 9,86 zł (39,44 zł za kilogram) - miniatura
  • Podwójne opakowanie 500 gramów Tchibo Exclusive w Tesco kosztuje 20,44 zł (40,88 zł za kilogram). Do tego podwójna paczka sprzedawana jest z wywieszką 'niskie ceny'. - miniatura
  • półlitrowa butelka wódki Stock Premium kosztuje 19,99 zł (39,98 zł za litr). Jednak już za 0,7 l trzeba zapłacić 33,99 zł (48,55 zł za litr), a za 1 l - aż 47,19 zł. - miniatura
  • półlitrowa butelka wódki Stock Premium kosztuje 19,99 zł (39,98 zł za litr). Jednak już za 0,7 l trzeba zapłacić 33,99 zł (48,55 zł za litr), a za 1 l - aż 47,19 zł. - miniatura
  • półlitrowa butelka wódki Stock Premium kosztuje 19,99 zł (39,98 zł za litr). Jednak już za 0,7 l trzeba zapłacić 33,99 zł (48,55 zł za litr), a za 1 l - aż 47,19 zł. - miniatura
  • Małe opakowanie pasztetu drobiowego Profi o pojemności 130 gramów można kupić w Tesco za 1,69 zł (12,90 zł w przeliczeniu na kilogram)...  - miniatura
  • ...podczas gdy za większe opakowanie pasztetu (250 gramów) trzeba zapłacić 3,79 zł (15,16 zł za kilogram).  - miniatura
  • półlitrowa butelka wódki Krupnik kosztuje 17,99 zł (35,89 zł za litr) - miniatura
  • Butelka 0,7 l w przeliczeniu na litr jest droższa o prawie 6 zł od tej półlitrowej - kosztuje 28,99 zł  - miniatura
  • W przypadku marki Absolut za butelkę 0,7 l trzeba zapłacić 23,89 zł, czyli 34,12 zł za litr. Wydawałoby się więc logiczne, ile powinna kosztować litrowa butelka. Nic bardziej mylnego - za 1 l trzeba zapłacić aż 42,99 zł.  - miniatura
  • W przypadku marki Absolut za butelkę 0,7 l trzeba zapłacić 23,89 zł, czyli 34,12 zł za litr. Wydawałoby się więc logiczne, ile powinna kosztować litrowa butelka. Nic bardziej mylnego - za 1 l trzeba zapłacić aż 42,99 zł.  - miniatura

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (50)

Zaloguj się
  • Oceniono 49 razy 39

    "Podobnie jest z kawą. 250-gramowe opakowanie Tchibo Family kosztuje 6,59 zł (26,36 zł za kilogram), z kolei "familijna" paczka o wadze 500 gramów to wydatek rzędu 14,99 zł (29,98 zł za kilogram)."

    Zły przykład. Ta kawa jest tak obrzydliwa, że im mniej człowiek da radę kupić tym lepiej dla niego i jego ewentualnych gości

  • Oceniono 17 razy 13

    nic nie trzeba przeliczac ani nosić kalkuratorów, co wy ludzie, nie wpadajcie w paranoje. W Tesco NA KAŻDEJ cenie (na listwie pod produktem) przy każdym produkcie jest podana cena za KG lub litr.

    Wystarczy przeczytac i porównać

  • Oceniono 19 razy 9

    Po pierwsze trzeba znać samą jakość towaru, bo to że producent sobie napisze "najwyższa jakość" nic przecież nie znaczy. Tak samo jak najszybsze, najnowszy, nowoczesny itd. Albo jakiś wykres i wzrost jak w porównaniu do poprzedniego modelu mamy 20, 40, 80% wzrost wydajności...np. w benchmarku samego producenta :D
    Przy żywności mamy np. mięso bez mięsa, mamy produkt z wołowiny, cielęciny, którego głównym składnikiem jest wieprzowina!
    Kiedy jednak decydujmy się na jakąś rzecz, znamy teoretycznie jej jakość ( bo wiemy, że sanepid o nas dba i producentów, którzy używają soli drogowej...) to samo opakowanie faktycznie może być zwodnicze jak np. Cola w niby tanim markecie, który nawet nie chce płacić u siebie podatków...
    Dlatego np. skład parówek :D jak i każdego innego produktu mięsnego powinien być na ladzie obok produktu, skoro jest cena to i taką samą czcionką poproszę o skład, nie ma składu to produkt nie ma prawa być sprzedawany.
    Tak samo z ceną za kilogram, każdy produkt we wszystkich sklepach powinien mieć ceną za 1kg/L i również wielkość/czcionka ceny za 1kg powinna być identyczna jak cena samego produktu ;)

  • Oceniono 12 razy 6

    W małych sklepach czasami ten sam towar jest w różnych cenach, w zależności od dostawy. Patrząc na poprzednie "sensacje" Gazety, jak np. zarobki nauczycieli, itp., to już niech lepiej pisze o skandalu, że 0,7 wychodzi drożej od 0,5...

  • Oceniono 5 razy 5

    @darek
    No pewnie. W większości przypadków (jak z tą kawą Tchibo) nie trzeba nawet kalkulatora.

    Z tego co wiem, "Caveat emptor" nie jest jakimś specjalnie nowym terminem. :-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX