Wziąłeś kredyt hipoteczny w 2008 r.? Uważaj, możesz mieć kłopoty!

Maciej Bednarek, Maciej Samcik
21.03.2012 01:00
Udział kredytów opóźnionych w spłacie powyżej 90 dni udzielonych w latach 2005-11

Udział kredytów opóźnionych w spłacie powyżej 90 dni udzielonych w latach 2005-11

Z ofert banków zniknął właśnie ostatni kredyt we frankach, a banki udzielające kredytów w euro można już policzyć zaledwie na palcach jednej ręki. Tymczasem już udzielone kredyty frankowe zaczęły się coraz szybciej "psuć". Feralny rocznik: 2008
Rolę ostatniego Mohikanina na rynku kredytów frankowych pełnił skandynawski bank Nordea, jeden z tych, które od początku nie miały oporów, by pożyczać ludziom pieniądze w walutach obcych. Ale nawet twardzi Skandynawowie ulegli perswazji Komisji Nadzoru Finansowego, która od wielu miesięcy toczy krucjatę przeciwko zadłużaniu się w walutach obcych. Nadzór nałożył na banki obowiązek bardziej restrykcyjnego badania zdolności kredytowej klientów na zadłużanie się we frankach i w euro, a także wymógł na bankach żądanie posiadania wyższego wkładu własnego niż dla kredytów w złotych.

Resztę załatwiła wysoka cena franków na rynku międzybankowym (banki muszą je kupować, by pokryć portfel udzielonych kredytów). Kredytodawcom przeszła więc ochota, by udzielać takich pożyczek. Według danych ZBP w 2008 r. kredyty we frankach stanowiły aż 69 proc. wartości nowo udzielonych, a w 2011 r. - już tylko 7 proc. Na wymarciu są też kredyty w euro - jak wynika z obliczeń Home Broker udziela ich tylko sześć banków.

Choć era kredytów walutowych w Polsce dobiega końca - a jeśli chodzi o kredyty frankowe, to już definitywnie odeszła do historii - to wiele wskazuje, że ten eksperyment jeszcze długo będzie się bankom odbijał czkawką. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najbardziej psuje się portfel kredytów udzielonych tuż przed wybuchem kryzysu finansowego. Był to okres, kiedy banki udzielały kredytów lekką ręką, głównie walutowych. Na blisko 300 tys. kredytów wówczas wypłaconych dwie trzecie stanowiły kredyty walutowe, a przygniatającą większość z nich - te we frankach szwajcarskich. Ludzie je brali, bo były tańsze od złotowych. W ten sposób poprawiali sobie też zdolność kredytową - przy określonych zarobkach, zaciągając kredyt "pod korek", mogli pozwolić sobie na zakup droższego mieszkania (a trzeba pamiętać, że ceny nieruchomości w tamtym czasie też biły rekordy).To, że portfel kredytowy się psuje, nie jest jeszcze niczym niezwykłym. - Udział kredytów obsługiwanych z opóźnieniem z natury rośnie z czasem. O jakości portfela świadczy natomiast to, w jakim tempie przyrastają złe kredyty - mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. A z tych statystyk wynika, że najgorszy jest rocznik 2008. Na koniec ubiegłego roku aż 1,17 proc. posiadaczy kredytów walutowych udzielonych w 2008 r. spóźniało się z płaceniem raty powyżej 90 dni. Dla porównania - opóźnione kredyty z rocznika 2005 r. stanowiły 1,1 proc. Czyli starsze kredyty obsługiwane są lepiej niż udzielone później, choć powinno być na odwrót. To oznacza, że z kredytami frankowymi udzielonymi kilka lat temu zaczyna dziać się coś złego. Trudno jeszcze powiedzieć, kiedy ten trend się zatrzyma i ilu kredytów będzie dotyczył.

Łatwiej mówić o powodach coraz szybszego psucia się kredytów walutowych. Przed kryzysem były one udzielane przy rekordowo mocnym złotym. Problemy kredytobiorców zaczęły się, kiedy złoty zaczął tanieć, a więc raty kredytowe rosły. Początkowo kredytobiorcy tego nie odczuli, bo negatywny wpływ osłabiającego się złotego na wysokość rat amortyzowały niższe stopy procentowe. Ale kolejna fala osłabienia się złotego z połowy zeszłego roku uderzyła już we wszystkich, bez względu na to, kiedy się zadłużyli.

Czy szybsze, niż oczekiwano, psucie się portfela hipotecznego to wina zbyt łatwo dostępnych kredytów walutowych, jak utrzymuje Komisja Nadzoru Finansowego? Odpowiedź nie jest oczywista. Okazuje się bowiem, że kredyty złotowe są wciąż gorzej obsługiwane niż walutowe. Najbardziej "zepsuty" wśród kredytów złotowych - tak samo jak w kredytach frankowych - jest rocznik 2008. Już 3 proc. osób, które zaciągnęły wtedy kredyty, nie spłaca ich terminowo. Może więc waluta kredytu nie ma znaczenia, a KNF popełnia błąd, zakazując bankom udzielania kredytów w euro i we frankach?

Wojciech Kwaśniak, wiceszef KNF, od wielu miesięcy powtarza, że szczególnie dobra kondycja kredytobiorców we frankach to mit, bo w procesie windykacji każdy zły kredyt walutowy zamieniany jest na złotowy i to sprawia, że w statystykach kredyty złotowe wyglądają gorzej. - Nie potwierdzamy tego zjawiska - mówi jednak Andrzej Topiński z BIK. Na obronę surowego stanowiska KNF pozostaje wciąż jednak drugi argument - wartość kredytów w euro czy we frankach zbyt mocno waha się w zależności od kursów walut. Dziś 300 tys. kredytów ma wartość większą niż wartość nieruchomości, które są ich zabezpieczeniem. Zdaniem KNF to tykająca bomba zegarowa i dla banków, i dla ich klientów.

Polacy pokochali jedzenie poza domem, byle nie było drogo >>


PYTANIE Czy to dobrze, że nie bedzie już kredytów we frankach?

 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
 Nie biorę kredytów

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (86)
Zaloguj się
 • tajlerdarden

  Oceniono 122 razy 120

  Ciekawe, że KNF nie reagowała jak frank był po 2zł, euro po 3,20zł, mieszkanie po milion, a banki rozdawały kredyty na lewo i prawo.

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 41 razy 33

  "Wojciech Kwaśniak, wiceszef KNF, od wielu miesięcy powtarza, że szczególnie dobra kondycja kredytobiorców we frankach to mit, bo w procesie windykacji każdy zły kredyt walutowy zamieniany jest na złotowy i to sprawia, że w statystykach kredyty złotowe wyglądają gorzej. -"

  I w ten sposób nadzór bankowy potwierdza to na co już od dawna pisano na forach i co było tajemnicą jedynie dla dziennikarzy.

  Polecam prezentację KNF na ten temat:

  www.knf.gov.pl/Images/Poprawa_bezpieczenstwa_rynku_kredytow%20mieszkaniowych_tcm75-28542.pdf

 • prawdziwy.stefan

  Oceniono 47 razy 23

  To właśnie teraz jest najlepszy moment na branie kredytu w Euro lub Frankach. Waluta jest przewartościowana, i prawdopodobieństwo że cena spadnie jest znacznie większe niż w 2008. A zarazem im dłużej spadają ceny nieruchomości (spadają od 2008r) tym łatwiej jest kupić takie mieszkanie. Wartość nominalna mieszkań spada, a inflacja robi swoje.

 • nannnek-bis

  Oceniono 21 razy 19

  """Ludzie je brali, bo były tańsze od złotowych. W ten sposób poprawiali sobie też zdolność kredytową - przy określonych zarobkach, zaciągając kredyt "pod korek", mogli pozwolić sobie na zakup droższego mieszkania (a trzeba pamiętać, że ceny nieruchomości w tamtym czasie też biły rekordy)."""

  Teraz o tym piszecie? ja pisałem o tym dawno dawno temu.

  Brali kredyty w Franku bo mieli wyższą zdolność kredytową , mimo iż na kredyty w walutach potrzebna była wyższa zdolność raty były o tyle mnisze ze ta zdolność była wyższa od kredytu w PLN.

  Dlaczego do w Francji ,Niemczech, Włoszech itd. itd. nie można było brać kredytów walutowych ? choć bywało ze raty tam na zmienne oprocentowanie+marża EURIBOR wynosiły 6% dziś a na zmienny LIBOR 1% , chętnych tez byłoby co niemiara.

  Większość została ubrana w lichwę w tej potężnej wyrwie stooq.pl/q/?s=chfpln&c=10y&t=l&a=lg&b=0
  Średnio w franeczku po 2,2% dziś franeczek po 3,5 jutro 4zł , a wartość mieszkania to już 25-30% mniej jutro 60% mniej.

  Dziś w Polsce niewyobrażalne 2,6miliona bankrutów jutro 4miliony
  Blisko 80% nie posiada ani zł oszczędności a blisko 60% długi w tym ponad 2,6mln to bankruci.

  Bankrutów hipotecznych przybywa najszybciej biznes.onet.pl/psujace-sie-hipoteki,18490,4875481,1,prasa-detal
  W trzy lata przybyło ich 225% a to dopiero początek

 • nieprawomyslny

  Oceniono 20 razy 18

  A gdzie był ten KNF ze swoimi cennymi zaleceniami w roku 2008? Czemu wtedy siedział cicho, skoro pracuja tam zapewne sowicie opłacani "specjalisci"?

  W UK ograniczenia w udzielaniu kredytów walutowych istniały od dawna (pomimo, że UKP a PLN to dwa różne światy), podobnie w innych krajach wysoko rozwinietych. Wiec przykład istniał od dawna i mozna go było skopiować. Tylko w tej kartoflanej republice dano pole do wypasu deweloperom i bankom - w większości zagranicznym. Na kilka lat napędzono gospodarkę, podtrzymywanym sterydami popytem, po czym - jak po odstawieniu każdego dopalacza- nastąpiła depresja.

 • mario-radyja

  Oceniono 17 razy 17

  Polska to obszar pastewno-hodowlany. Doją was i strzygą jak mogą. Jeszcze sobie wybraliście do rządu partię, która uważa to za stan normalny.

 • dd1987

  Oceniono 23 razy 13

  ja mam kilku znajomych co wzieli kredyty we frankach i teraz ledwo ciągną, przez to że wszystko podrożało nie starcza im do 1 po opłaceniu rat. Jak by nie dokładanie rodziców to już by dawno komornika przywitali. A i tak skończy sie pewnie tym że mieszkanie będą musieli sprzedać z ogromna stratą i wrócić do rodziców. Dobrze ze nie dalem wpuscic sie w to bagno. Pie..... kapitalizm tak właśnie niszczy życia milionów Polaków. Kapitalizm jest fajny jak sie go ogląda z zewnątrz jak się do niego wejdzie to jest to najbardziej zgniły ustrój na świecie.

 • lava71

  Oceniono 12 razy 12

  Hahaha ... KNF
  A co KNF robił w czasie rozdawania kredytów? Przecież tych typów powinno się ścigać z urzędu za zaniedbania i nieróbstwo. To KNF w dużej mierze jest winien całej sytuacji ze zniszczeniem rynku nieruchomości i kredytowym niewolnictwem młodego pokolenia. Tam pracują i pracowali ludzie z krwi i kości i to oni powinni odpowiedzieć za ten stan.
  Spadki w nieruchomościach potrwają jeszcze dekadę jak nie dłużej. Po "euro 2012", a szczególnie po ustaniu dofinansowania z łuni w 2014, będzie powrót do normalności. TAK ... powrót do normalności a nie żadna tragedia jak to głupie pismaki nazywają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX